BEYZA TOPUZ

Daha önce Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Mimarlıkta Sayısal Tasarım Kulübümüzden size bahsetmiştim. Orada çok kısa bahsettiğim aslında uzun bir sürece sahip olan Mimarlık ve Tasarım Buluşmaları’nın (MİTAB’ın) kuruluş hikayesi nedir, nasıl ilerledi süreç şimdi onları anlatmak istiyorum.

2019 yılından bu yana kulüp olarak daha önce de bahsettiğim gibi çeşitli atölyeler, seminerler ve eğitimler düzenliyoruz. Cenk Erkoçoğlu yürütücülüğünde  11-12 Mayıs 2019’da  yaptığımız BİMFİLİ – Revit atölyemize Düzce Üniversitesi’nden Gizem Sayın katılım sağlamıştı. Gizem’den onların da kendi öğrenci toplulukları olduğunu ve yeni oluştuklarını öğrenmiştik. Ve belki Kocaeli-Düzce Üniversiteleri ortak bir atölye düzenleriz diye konuşmuştuk. Daha sonra başka bir gün Çukurova Üniversitesi’nden İmran Ezer bana instagramdan, yine BİMFİLİ – Revit Atölyesi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak istediğini yazdı. Ben de yardımcı oldum. Sonrasında İmran  da benzer şekilde, Çukurova ve Kocaeli Üniversiteleri olarak bir atölye düzenlesek mi dedi. Ben de, zaten Düzce Üniversitesi ile böyle ortak bir atölye düşüncesindeyiz, siz de dahil olun diye önerdim. Böylelikle 3 Üniversitenin mimarlık öğrencilerinin katılabileceği ortak bir buluşma gerçekleştirme amacıyla KOÜ Mimarlıkta Sayısal Tasarım Kulübü öncülüğünde Whatsapp grubu oluşturduk. İyi ki o grubu açmışız. Böylesine büyük bir organizasyon olan MİTAB’ın kurucuları arasında yer almak benim için çok önemli ve gurur verici oldu. Tekil bir atölye ile başlayan girişimimiz, zaman içerisinde farklı üniversitelerden öğrencilerin katılabileceği ve ortaklaşa düzenlenebilecek bir buluşma fikrine evrildi.  Madem 3 üniversite buluşacağız daha kapsamlı yapalım diyerek konferanslar ve atölyeler düzenleyelim istedik. Bizim topluluğumuz bu ortak buluşma fikri ilk ortaya atıldığı dönemde henüz resmi bir kulüp olmadığı için, KOÜ olarak ev sahipliği yapamamıştık. Her ne kadar, kulüp başvurusunda son dakikada tüm resmi işlemleri halletsek de, yine de  yetişmemişti.

MİTAB’1‘i 7-8 Mart 2020 tarihinde Düzce Üniversitesi’nde Mimarlık ve Tasarım Topluluğu ev sahipliğinde Kocaeli Üniversitesi-Mimarlıkta Sayısal Tasarım Kulübü ve Çukurova Üniversitesi Yapı ve Tasarım Kulübü eşliğinde “Günümüz ve Geleceğin Mimarisi” teması adı altında gerçekleştirdik. MİTAB’1 kapsamında yapılan grafik ve görselleştirme işlerinin tasarımlarından, etkinlik için sponsor bulmaya kadar her noktada KOÜ Mimarlıkta Sayısal Tasarım Kulübü üyeleri olarak yer aldık. Davetli konuşmacılar-  atölye yürütücüleri ile iletişime geçerek, Düzce Üniversitesi’ndeki arkadaşlarımıza destek olduk. Etkinliğe son 1 hafta kala, Düzce Üniversitesi’ne giderek ekip arkadaşlarımızla yüz yüze tanıştık. Konferans ve atölyelerin yer ve zaman planlamasını birlikte yaptık. 2 gün süren etkinliğin ilk günüde çok değerli , Cenk Erkoçoğlu, Ali Osman Öztürk, Oral Göktaş, Murat Germen, Murat Sönmez ve Muhammed Maraşlı konuşmacılarımızdı. İkinci günde ise çok değerli Hayri Atak, Can Uzun, Murat Sönmez, Neslihan Küçükaslan, Ayşegül Kaya, Büşra Nur Güleç, Mehmet Ali Gasseloğlu, Serkan Hatipoğlu, Nuray Benli Yıldız, Duygu Gökçe, Ali Mehdizade atölye yürütücülüğü yaptılar. Mehmet Dinekli ile Allplan Semineri, Kocaeli Üniversitesi METAX Kulübü ile “Üniversiteler Yarışıyor” oyunu gerçekleştirildi. Böylece  MİTAB’1 tamamlanmış oldu. Etkinlik düzenlenmesine katkı koyanlar olarak,  MİTAB’1’in  tarihini belirlerken her üniversiteye uyan ve vizeler öncesi 7-8 Mart’ı seçmiştik. Hatta bir ara etkinliği ileri tarihe mi alsak diye düşündük ve vazgeçtik. İyi ki de vazgeçmişiz. Çünkü 11 Mart 2020 itibariyle pandemi süreci gündeme geldi. Bu da dönüm noktası oldu bizim için. MİTAB’1 ‘e ev sahipliği yapan Düzce Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Topluluğu Başkanı Gizem Sayın ve ekibinde bulunan arkadaşlarımıza ve Çukurova Üniversitesi Yapı ve Tasarım Kulübü’nden İmran Ezer ve ekibinde bulunan arkadaşlarımıza bu noktada teşekkür ediyorum.

Bir sonraki yıl pandemi sebebiyle MİTAB’2 buluşmamızı gerçekleştiremedik. Buluşmayı çevrimiçi düzenlemeyi istemedik. Çünkü zaten derslerimiz çevrimiçiydi. 3 Üniversite’nin öğrenci kulüp üyeleri olarak bu önemli buluşmamızı yüz yüze gerçekleştirmeyi tercih ettik. Ve okulların açılması ile birlikte Eylül 2021 ayında Düzce Üniversitesi’nden Mimarlık ve Tasarım Topluluğu üyeleri ile MİTAB’2 hakkında konuşmaya başladık. Çukurova Üniversitesi uzak mesafe olduğundan MİTAB’2 hazırlıklarında iletişimde zorlanmıştık. Çalışmalar yoğunlaştığı dönemde yollarımızı ayırmak durumunda kaldık. Farklı üniversitelerden kulüpler ile iletişime geçmeye devam ettik. Karabük Üniversitesi’nden Berkay Altınay ile konuşarak Tasarım İstasyonu Kulübü’nü ekibimize dahil ettik. Diğer üniversitelerden de pek çok öğrenci kulübü ile görüştük fakat onların takvimlerine uymadığı için ekibe dahil olamadılar. Böylece Kocaeli-Düzce-Karabük Üniversiteleri olarak MİTAB’2 düzenleme sürecine başlamış olduk.

MİTAB’2  hazırlıkları kapsamında ilk olarak tanışma toplantısı gerçekleştirdik. Etkinlik temasının ve tarihinin ne olacağını tartıştık. Biz (KOÜ Mimarlıkta Sayısal Tasarım Kulübü) ev sahipliği yapacağımızdan dolayı gündemimizde olan metavers dünyası, sanal gerçeklik, mimarlığın sanal ortamda işlenmesi ve mimarlığın gerçekliği gibi başlıklar üzerine olabilir diye düşündük. Danışmanımız Neşe Çakıcı Alp’in önerisi ile “Farklı Gerçeklik” temasını belirledik. Aslında bu tema ile birlikte mimarlığın farklı alanlarındaki gerçeklikleri üzerinden MİTAB’ın içeriğini oluşturduk. Sonrasında, konuşmacı ve atölye yürütücüsü olarak kimleri  davet edebileceğimizi değerlendirdik. Tarih için de 3 üniversitenin akademik takvimine de uygun olan 12-13 Mart 2022 tarihlerini seçtik.

Etkinlik tarihini belirledikten sonra, grafik tasarım, medya, iletişim ve finans alanlarında çalışma grupları oluşturarak işe koyulduk. İletişim grubu olarak hemen bir davetli listesi oluşturduk ve sırasıyla iletişime geçmeye başladık. Olumlu dönüşlerin yanı sıra pek çok olumsuz geri dönüş de aldık. Aynı zamanda grafik tasarım grubu olarak afiş altıklarını oluşturmaya başladık. Genel duyuru afişini tamamlayıp başvuru formu ile birlikte medya grubu olarak sosyal medya hesaplarımızdan paylaşım yaptık. Finans grubu olarak ise etkinliğimize sponsorluk yapabilecek kişi ve kurumları araştırmaya başladık. Diğer yandan yemek ve ikramlar konusunda araştırma yaptık. Fakat aldığımız fiyatlar çok yüksekti. Bize yardımcı olan Kocaeli Üniversitesi yemek şirketi ile görüşme yaptık. Bizden net bir sayı istediler. Aynı şekilde Karabük Üniversitesi’ndeki arkadaşlarımız konaklama yapacakları için yurtlarla iletişimdeydik onlar da bizden sayı istediler. Henüz konuşmacılar ve atölye yürütücüleri belli olmadığından katılımcı sayısı netleşemedi. Katılımcı sayısı belirlenmeyince yemek şirketine, yurtlara net sayı veremedik. Zincirleme bir şekilde her şey birbirine bağlıydı ve bir süre çözmekte zorlandık.

Yaklaşık 1 buçuk aylık bir hazırlık süreci sonunda davetli listesini netleştirerek, 6 söyleşi 12 atölye olacak şekilde son haline getirdik. Böylece tasarım ekibi olarak afişleri, plaketleri, program akışlarını, katılım-teşekkür belgelerini, biletleri, yaka kartları (temayla ilişkili 3B baskı hazırlandı) vs. oluşturup ve son hallerini düzenledik Artık paylaşımlar yapılmıştı. Sayılar da netleşmeye başlamış oldu böylece. Yemek şirketi, yurtlar ve konaklama yapacak misafirlerimiz için otelle de konuştuk ve ayarladık.

Kocaeli Üniversitesi Mimarlıkta Sayısal Tasarım Kulübü olarak etkinlik mekanı konusunda okulumuz ile iletişim halindeydik. Etkinliğin ilk günü için konferans salonunu kullanmak istediğimize dair dilekçe yazdık. Ancak haftasonu hiçbir etkinlik için izin verilmediğini, etkinlik hafta içi olsaydı izin verileceğini öğrenmiş olduk. Hemen alternatif bir çözüm üretmek zorunda kaldık. Merkezde bulunan tüm konferans salonları ile iletişime geçtik fakat hepsinin programının dolu olduğu geri dönüşünü aldık. İkinci gün için ise KOÜ Mimarlık Fakültesi ile iletişim halindeydik. Mimarlık Fakültesi, kent merkezinde yer aldığı için ÖSYM Sınav Merkezi olarak kullanılmakta, hafta sonları sıklıkla sınav olduğundan boş bir gün bulmakta zorlanıyorduk.  12-13 Mart 2022 tarihlerinde ÖSYM’nin sınavı olduğu fakat 19-20 Mart tarihlerinde sınav bulunmadığını öğrenince, programımızı 1 hafta kadar ileri tarihe aldık. Ancak şans bu ya, etkinliğe 5 gün kala ÖSYM sınav programında değişiklik olduğunu ve bu nedenle Mimarlık Fakültesi mekanlarını kullanamayacağımızı öğrendik. Her şey ayarlanmış, konuşmacılar, atölye yürütücüleri, yemekler, ikramlar, yurtlar, afişler ve sayamadığım diğer detaylar hepsi ayarlanmış olunca gerçekten çok üzüldük. Haberi alınca o anda ne yapacağımızı, nasıl çözüm üreteceğimizi bilemez hale geldik. Bu noktada günü değiştirmemiz imkansızdı. İlk şoku atlattıktan sonra, Kocaeli Körfez Gençlik Merkezi Başkanı Bahadır Aligül ile iletişime geçtik. Bu noktada bize her anlamda yardım eden Kocaeli Körfez Gençlik Merkezi Başkanı Bahadır Aligül’e çok teşekkür ederiz. Kocaeli Uluslararası Gençlik Merkezi’nin konferans salonunu 19 Mart tarihinde bizim için kullanılmasını sağladı. Sadece mekan kullanımı  değil, teknik destek ve ikramlar konusunda da bizlere yardımcı oldular.  Etkinliğin ikinci günü, 20 Mart için de benzer şekilde desteklerini esirgemediler.

Son 5 gün kaldı…

Etkinliğin ikinci günü için yaşadığımız en büyük sorun sınıf eksikliğiydi. Kullanabileceğimiz 3 sınıf 1 kütüphane 1 yemekhane (çok büyük bir alan değil ) var. Ayarlanan 12 atölye var. Nasıl yapalım nasıl yapalım derken, Mimarlar Odasına gidelim orayla konuşalım mekan anlamında yardımcı olsunlar diye düşündük. Gerçekten Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Alper Dülger ve Yönetim Ekibinde yer alan Fatih Keskin ve Gülşah Toprak Poyraz bizlere hem mekan  konusunda hem de valilikle iletişime geçmemiz konusunda yardımcı oldular. Bu noktada Kocaeli Mimarlar Odası Yönetim ekibine de çok teşekkür ederiz. Atölyelerden ikisini Mimarlar Odasında ayarladık. Geriye kaldı 10 atölye, 3 atölye sınıflara, 1 atölye de kütüphaneye, 2 atölyeyi de arka fuaye alanına, 1 atölyeyi de konferans salonuna ve yemekhanenin masa düzenini de 3 atölye sığacak şekilde ayarlayarak tüm atölye düzenini oluşturduk. Son 5 günde ne yaşadık, nasıl anlık krizlere çözüm ürettik, nasıl yorulduk bilmiyorum. Burada yaşadığımız en zorlu olayları genel bir şekilde anlatıyorum. Ufak detayları hiç anlatmıyorum. Son 3 gün Gençlik Merkezi’nden geç saatlerde çıkabiliyorduk ancak işimiz bitiyordu. 3-4 saatlik uykularla bu yoğun hazırlık sürecini tamamlamış olduk. Fakat hava koşulları o kadar sıkıntılıydı ki gelecek olan misafirlerimizin gelmeme durumları vardı. Etkinlik günü iptal olma durumu belli olacak konuşmacılarımız vardı. Bu durum da bizi çok tedirgin etmişti ve iptal olursa ne yapacağımızı  düşünüyorduk.

Ve beklenen büyük gün geldi… 

Çok değerli Doğan Hasol, Aslı Özbay, Sema Alaçam, Oğuz Orkun Doma, Nuray Benli Yıldız ve Cihan Sevindik geldiler. Davetimizi kabul edip o zorlu hava koşullarına rağmen yanımızda bulundular. Çok değerliydi bizim için. Gerçekten bu noktada hepsine çok teşekkür ederiz. Etkinlik başladı, kulüp başkanları açılış konuşmalarını gerçekleştirdi. Mimarlıkta Sayısal Tasarım Kulübü Kurucu Başkanı olarak, ben de konuşma yapanlar arasındaydım. Annem ve babam da gelmişti etkinliğimize. Konuşmamın sonunda her zaman yanımda bulundukları için annem ve babama da teşekkür ederken çok duygulandım. Benim için tarif edilemez bir duyguydu orada bulunmaları… Sonra Bahadır Aligül ve Danışmanımız Neşe Çakıcı Alp konuşmalarını gerçekleştirdiler. Sonra Aslı Özbay ve Doğan Hasol değerli konuşmalarını yaptılar. Doğan Hoca’ya konuşmasından sonra kendilerine plaketi ben verdim ve bu çok değerli ve anlamlıydı benim için. Doğan Hasol’un konuşmasının ardından yemek molasına çıktık. Öğle arasında Doğan Hasol’un kitap imza masasının önünde uzun bir kuyruk oluştu. Yemekten sonra da planladığımız programa uygun olarak ilerledik. Aynı zamanda arka planda anlık gelişen sıkıntılara karşı ekip arkadaşlarımızın çok iyi organize oluşu ile olumlu bir şekilde  ilk günü geride bırakmış olduk. Diğer üniversitedeki arkadaşlar yurtlarına döndüler. Biz ekip olarak ertesi gün gerçekleşecek atölyelerin sınıf düzenini oluşturmak için geç saatlere kadar uğraştık ve sonrasında dağıldık.

İkinci günün programında yer alan 12 atölyeyi, daha önceki söylediğim düzene göre hazırlamıştık. Neşe Çakıcı Alp- Yasemin Erkan Yazıcı, Sonay Ayyıldız-Şahin Durak, Mehtap Özbayraktar-Kamile Öztürk, Hasan Biber, Murat Kara, Aysu Bekar, Mohamed Ahmed Abdellatif (Tifa), Eray Şahbaz, Nuray Benli Yıldız ve Arif Şen hocalarımızın atölyelerini gençlik merkezinde, Emine Zeytin-Büşra Özaydın Çat ve Nurdan Kuban- Gizem Büyükgüner Sönmez hocalarımızın atölyelerini ise Mimarlar Odasında gerçekleştirdik. Yine aynı şekilde tüm atölye yürütücülerimize zorlu hava koşullarına rağmen yanımızda bulundukları için çok teşekkür ediyoruz. Öğle vakti gelince yemekhanede gerçekleşen 3 atölyeye yeni masalar ekleyerek yemekhane düzeni oluşturduk. Herkes yemeğini yedikten sonra tekrar atölye düzenine geri çevirdik. Yine arka planda bir koşuşturma, bir telaş… Öğleden sonra KOÜ METAX Kulübü ile MİTAB’1 de de gerçekleştirdikleri “Üniversiteler Yarışıyor” etkinliğini gerçekleştirdik. Gün boyu süren 3 Dakikada 3 Soru konsepti ile atölye yürütücülerimizin MİTAB hakkındaki düşüncelerini alabilmek adına bir köşe oluşturduk. Gün sonunda okulumuz müzik grubu Section Band mini konser vererek MİTAB’2’ye çok güzel enerji kattılar. Konserde mola verildiğinde fuaye alanını sergi düzenine dönüştürerek atölyeden çıkan sonuç ürünlerini  sergiledik. Ve en son hediye çekilişleri ve yönetim ekiplerine teşekkür belgeleri vererek etkinliğimizi bitirdik. Diğer üniversitedeki arkadaşları da yolcu ettikten sonra gençlik merkezini ilk aldığımız haline geri getirmek için yoğun uğraşlarla her yeri toparladık, temizledik . Yine geç saatte evlerimize dağıldık…

Bu noktada tüm MİTAB sürecinde bizleri yönlendiren ve yanımızda bulunan danışmanımız Neşe Çakıcı Alp’e, desteklerinden dolayı Sema Alaçam’a, etkinliğimizi gerçekleştirebilmemiz için maddi ve manevi yanımızda buldukları için tüm kişi, kurum ve kuruluşlara buradan ayrı ayrı çok teşekkür ediyoruz. Düzce Üniversitesi, Mimarlık ve Tasarım Topluluğu’na ve Karabük Üniversitesi Tasarım İstasyonu Kulübü’ne kendim ve ekibim adına MİTAB’2 deki paydaşlığından dolayı teşekkür ediyorum. Ayrıca  Mimarlıkta Sayısal Tasarım Kulübümüzde var olan tüm ekip arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum gerçekten çok büyük emek verdik ve başarılı bir şekilde bu süreci atlattık. Başarılı diyorum çünkü okulumuzdaki hocalarımız olsun mimarlar odasındaki yönetim ekipleri olsun, konuşmacılar ve atölye yürütücüleri olsun katılımcılar olsun herkesten çok değerli olumlu geri dönüşler aldık. Aslında bu değerli cümleler bizim tüm yorgunluğumuzu alıp götürdü, bizi çok iyi motive etti ve değerli hissettiren bir durum oldu bizim için. Çok mutlu olduk…

Son olarak şunları söylemek istiyorum ev sahipliği yapmanın bu kadar yoğun bir süreç olduğunu tahmin etmiyorduk. O kadar çok olumsuz geri dönüş aldık ki bir ara umutsuzluğa da düşmedik değil. Fakat ekip olarak birbirimize hep destek olduk. Hep yeni bir çözüm ürettik.  Çok önemli tecrübeler edindik, çok emek verdik, çok eğlendik ve çok değerli hocalarımızı misafir ettik ve birden fazla arkadaş edindik. Her detay, oluşan her problem farklı kişilerle iletişime geçmemizi, olaya farklı yerden yaklaşmamızı, başka bir tecrübe kazanmamızı sağladı. Umuyoruz ki bu tecrübelerimizi gelecek senelere aktarabiliriz ve her sene farklı üniversitelerin ekibe dahil olarak MİTAB’ı geleneksel hale getirip daha büyük bir ekiple mimarlık meslek adaylarına ve profesyonellerine ulaşabiliriz.

Buluşmalarımızın geleneksel hale gelmesi dileğimle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s