İTÜ Mükemmeliyet Merkezi bünyesinde Dijital Fabrikasyon İstasyonlarından biri olarak düzenlenen 3Bas OnaOn  Atölyesi, 3 boyutu yazıcılarla basılacak objeleri tasarlamaya ve üretmeye odaklanmıştır. Asena Kumsal Şen, Sema Alaçam, Ekin Ünlü ve İnanç Şencan yürütücülüğünde, 3 boyutlu yazıcı ile obje üretimi konusunda deneyim kazanmak isteyen, tüm üniversitelerin lisans ve lisansüstü öğrencilerinin katılımına açık olarak 2 günlük bir atölye olarak kurgulanmıştır. 3Bas OnaOn  Atölyesi, Maltepe, Gebze Teknik  ve İstanbul Üniversitesi’nden 10 öğrencinin katımıyla 22 Şubat 2020 tarihinde 10.0-18.00 saatleri arasında İTÜ Ayazağa Kampüsü ARI-4 Binası’nda yer alan Tridi Atölye‘de, 29 Şubat 2020 10.00-15.00 saatleri arasında İTÜ Taşkışla Kampüsü 102 nolu İnnovasyon ve Modelleme Laboratuvarı’nda (İMLab) gerçekleştirilmiştir.

Atölye kapsamında farklı  boyutlu yazıcılara filamentlerin takılması, baskı öncesi cihazda yapılacak hazırlıklar, tasarımın baskıya gönderilmesi işlemleri katılımcıların tasarımları üzerinden ayrı ayrı uygulamalı olarak gösterilir.  Katılımcılardan atölyeye katılım öncesinde 3 boyutlu obje baskılarında kullanacakları filament ve uygulayacakları ileri işlemler için zımpara, aseton, boya, eldiven vb. ihtiyaç duyacakları malzemeleri getirmeleri ve filament masrafları için yaklaşık 50TL bütçe ayırmaları beklenmektedir. Herhangi 3 boyutlu modelleme programını iyi derecede kullanabiliyor olmak atölye katılımının ön şartlarından birisidir.

Katılımcılar

Gülçin Tuba Ertekin, Kerem Velipaşaoğlu, Yaşat İskender, Osman Ekinci, Esranur Demirtaş, Özge Aktürk, Zeynep Candar, Ece Başak Dinçel, İlayda Cansız, Hasan Biber

Katkılarından dolayı Tridi Atölye‘ye teşekkür ederiz.